Şirket Profili

Notebook Servisi

Factor Bilgisayar Notebook Onarım Merkezi başlangıç dönemi 486 ve üstü Pentium işlemcili Laptop ve Notebookların tamiri ile geçmiştir.

Sektörde var olduğu 13 sene boyunca sürekli kendisini geliştiren, altyapı ve gelişime önem veren firmamız, bu süreç zarfında TSE ve ISO9001:2000 Kalite Hizmet Belgesini almak için tüm standartlarını tamamlayarak kesintisiz hizmetlerine devam etmektedir.

Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda sürekli yeni hizmetler ve ürünlerin tedarik’ini sağlamaktayız. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda, tamirini tamamladığımız cihazların kargo ücretlerini biz karşılamaktayız. Buna eş olarak, Notebook Tamiri için bırakılan Notebookların arızalarının tespitlerinden ücret almamaktayız. Onarımı tamamlanan cihazlara 6 Ay servis garantisi verilmektedir. Bu garanti, Notebook’un tamamını kapsamamaktadır. Tamir garantisi, notebook’un tamir ve onarımı yapılan işlemine verilmektedir. Notebook Servisimizde tamiri tamamlanan notebooklar, müşteriye teslim edilmeden önce 3 ile 12 saat arası kapsamlı bir şekilde test edilmektedir. Test süresince teknisyen tarafından onay verilmeyen hiçbir ürün servisimizden çıkartılmamaktadır.

Factor Bilgisayar olarak marka bağımsız olarak tüm laptoplara hizmet vermekteyiz. Bu markalardan bazıları Acer, Asus, Arçelik, Aidata, apple, Beko, Benq, Casper, Cbox, Compaq, Crea, Dell, Fujitsu Siemens, Hp, Medion, Monster, Msi, Nec, Samsung, Sony, Toshiba, Vestel gibi belli başlı markalardır. Aynı zamanda notebook batarya, notebook ekran, notebook adaptör, notebook inverter, notebook kasa, notebook anakart, notebook klavye gibi belli başlı laptop parçaları da tedarik etmekteyiz.

Notebook tamiri” donanım, uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir iştir. Masaüstü sistemlere göre daha komplike ve entegre olan yapıları ile arıza tespitleri, onarımları ve montajları zordur. Firmamız, model ve marka ayırt etmeden tüm laptop ve notebookların tamir ve onarımlarını gerçekleştirmektedir.

Notebook Tamirinde müşterinin dikkat etmesi gereken bir hususta, onarım sonrası garanti durumudur. Notebook Tamiri, sadece cihazın çalışır durumda teslim alınmasından ibaret değildir. Onarımı gerçekleştirilen cihazın, gerekli testlerden ve kontrollerden tam anlamıyla geçmesi durumunda müşteriye teslimi yapılmalıdır. Firmamızda, tamiri yapılan notebook bilgisayarların çalışma verileri, cihazın fabrika çıkış verileri ile uyuşmaması durumunda, cihaz müşteriye teslim edilmez. Tam anlamıyla çalışan ve tüm testlerden başarı ile geçmiş notebook, tamir sürecini tamamlamış olur ve müşterinin kullanımına sunulur.

Notebook Anakart Tamiratı

Servisimizde bulunan deneyimli teknisyenlerinin bilgi birikimlerini, sahip olduğu 200 mhz osilaskopları, gelişmiş elektronik ölçü aletleri ve Jovy RE-8500 Rework cihazı sayesinde ileri seviye anakart tamirlerini gerçekleştirmekte ve güvenle tamirini gerçekleştirdiği cihazlara garanti belgesi verebilmektedir. Anakart üzerinde bulunan her tür SMD malzeme ve BGA chiplere müdahale edebilen servisimiz geniş yedek parça stoğu sayesinde %96' lara varan tamir başarısı gösterebilmektedir.

 

 

LCD Panel Değişimi

Notebook' larda en sık görünen arızalardan biride LCD panellerin kırılması sonucu oluşan arızalardır. Bu arızaların giderilmesinde kullanmış olduğumuz yüksek kalite LCD paneller sayesinde notebook' unuzun ilk günkü ekran kalitesinde olmasını sağlıyoruz. LCD panel değişimlerinde en önemli husus yerine kullanılacak LCD panelin kalitesidir. Düşük kalite paneller fiyat olarak avantajlı görünmekle beraber görüntü sorunlarını birlikte getirmektedir.

Invertor Tamiratı

Notebook' larda sıkça karşılaşılan arızalardan biride LCD panel için gerekli olan voltajı sağlayan invertörün arızalanmasıdır. Arızalı invertörler çoğu zaman tamir edilebilmekte fakat gerek bilgi eksikliği gerekse kolaycılık yapılarak bu parçalar değişmektedir. Bir kartının komponent bazında tamirinin yapılmasıyla komple değişmesi arasında ciddi maliyet farkları oluşmaktadır. Factor' ü tercih eden müşteriler invertörlerinin tamirini yada değişimini kendileri seçerler. Böylelikle bilgisi yada isteği olmadığı durumlar için daha fazla ödemezler.

Reballing Hizmetleri

Reballing' in Türkçe karşılığı kısaca "bacak yapma" olarak kullanılabilir. Yeni teknoloji anakartlarda sıkça kullanılan BGA chiplerin bacakları küçük lehim topları şeklindedir. Bu işlemciler çoğu zaman arızalanmaz. Sadece aşırı ısınmadan dolayı zaman içinde anakartla temasları kesilebilir. Bu durumda aslında malzeme sağlamdır. Çoğu Notebook tamiri yaptığını iddia eden firma aslında ReBalling yapması gerekirken küçük ölçekli ısıtmalı havya istasyonlarıyla bu malzemeler ısıtır ve geçici süreliğine BGA chipin anakartı tekrar tutmasını sağlar. Fakat bu işlem sağlıklı değildir. Isınan malzeme bir süre sonra anakartı bırakır ve aynı arıza tekrar eder. Bu ısıtmaların adedinin fazla olması anakart üzerinde bulunan bakır yolların zarar görmesine sebebiyet verir ve ürün artık tamir edilemez duruma gelir. Doğru olan işlem BGA rework cihazıyla chipin sökülmesi, doğru stencil kullanarak yeniden bacak yapılması (Reballing) ve chipin fırınlandıktan sonra 24 saat nem kabinetinde bekletilerek tekrar yerine takılmasıdır.

Servisimiz tüm bu ekipmanların yatırımını tamamlamış ve her tür chip’e uluslararası standartlarda Reballing işlemi uygulayabilmektedir.

Bios Yükleme ve Güncelleme

Pek çoğumuzun duyduğu Bios, Basic Input/Ouput System kelimelerinin kısaltımış hali olarak isimlendirilmiştir. Anakartın üzerinde bulunan donanımların doğru çalışması için gerekli yazılım desteğini sunan Bios, kısaca notebook'unuzun çalışması için gereken temel işletim sistemi olarak tanımlanabilir. Günümüzde notebook anakart üreticileri zaman içinde yeni Bios sürümleri piyasaya sürerek, ürettikleri notebook'ların bazı hatalarını ortadan kaldırmakta ve ürünlerinin daha performanslı ve kararlı çalışmalarını sağlamaktadırlar. Bios güncellemesi yapılarak çözülen sorunlara örnek olarak aşırı ısınma, pil şarj sorunları, soğutma problemleri vb. pek çok örnek verilebilir. Anakart üzerinde bulunan EEPROM türünde bir bellekte bulunan Bios'u güncellemek ciddi riskler içermektedir. Factor olarak Bios yükleme ve güncelleme için gerekli tüm donanımlarımız sayesinde, %100 güvenlikli olarak Bios yükleme ve güncelleme işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Yüklenen veya güncellenen her Bios sonrası özel testlerimizle, notebook'unuzun kararlılığını ve performansını izlemekteyiz.

Optik Sürücü Bakımı ve Değişimi

Notebooklarda bulunan optik sürücüler (CD-ROM/DVD-ROM/DVD-RW vb.), zaman içinde okuma ve yazma işlemlerini gerçekleştirmemeye başlar. Bunun sebeplerinden biri zaman içinde sürücülerin içinde bulunan optik gözün toz vb. etkenlerden dolayı pislenmesi olduğu gibi, optik sürücünün tamamıyla arızalanmış olmasından kaynaklanabilir. Bu durumda ilk önce gözün doğru kimyasal maddelerle temizliği denenmelidir. Bu yöntemle sorun giderilirse hem ekonomik, hem hızlı bir çözüm elde edilmiş olacaktır. Eğer gözün temizliği sonrası sorun devam ediyorsa, optik sürücünün değiştirilmesi gerekmektedir. Factor olarak garantili bir şekilde optik sürücü bakımı ve değişimini gerçekleştirmekteyiz.

Donanım Yükseltme ve Yenileme

Pek çok kullanıcı zaman içinde Notebook'unun yavaşladığından veya performansının yetmediğinden şikâyet etmektedir. Bunun pek çok sebebi olabilir. Başlıca nedenlerinden biriyse, süreç içinde gelişen yazılım teknolojisinin daha fazla donanım gücüne ihtiyaç duyması söylenebilir. Böyle bir durumda kullanıcıların yüksek maliyetlere katlanarak yeni nesil Notebook almak yerine, daha küçük maliyetlerle Notebook'larının bazı donanımlarını yükseltmeleri yeterli olacaktır. Örneğin yapacağınız 1GB'lık bellek (Ram) artışı bile, gözle görülür bir performans artışı sağlayacaktır.

Yine en çok şikâyet edilen konulardan biri, Notebook'un şarj süresinin ilk güne göre çok azaldığıdır. Notebooklarda kullanılan pillerin belli bir ömrü bulunmaktadır. Süreç içinde şarj ve deşarj işlemlerinden ötürü pil yıpranır ve eskisi kadar uzun süreli bir çalışma süresi sunamaz duruma gelir. Bu sorunu 70$ seviyesinde bir harcama yaparak alacağınız yeni bir pille çözebilirsiniz. Tabi yeni pil almanın da bazı riskleri bulunmaktadır. Piyasada satılan pillerin pek çoğu kalitesizdir ve asgari standartları karşılamayacak seviyedir. Bu tarz pilleri kullanmanın hem sizin hem de Notebook'unuzun sağlığı açısından taşıdığı riskler büyüktür. Pil alırken kurumsal ve güvendiğiniz firmaları tercih etmeniz doğru olacaktır.

Factor olarak her tür donanım yükseltme (Ram, Sabit Disk, İşlemci vb.) ve yenileme (Pil, Adaptör vb.) işlemlerini garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Kullandığımız malzemeler dünya çapında markalara ait olup, yüksek kalitededir.

Bakım ve İşletim Sistemi Kurma

Notebookların periyodik olarak bakımlarının yapılması çok önemlidir. Zaman içinde toz vb. dış etkenler nedeniyle havalandırma kanalları ve cihazın soğutma işlemlerini gerçekleştiren fanlar tıkanır, işlevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar. Bu Notebook'unuzun performansının düşmesinden, daha fazla pil harcamaya, anakart üzerindeki chip'lerin yanmasından, bazı önemli parçaların arızalanmasına kadar pek çok sorun doğurabilir. Bu nedenle Notebook'unuzun periyodik olarak temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Bunun haricinde yine belli dönemlerde uzman kişilerce işletim sisteminizin bakımını yapılması da son derece önemlidir. Virüs ve casus yazılımların taranması ve temizlenmesi, disk birleştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi, aygıt sürücülerinin güncellenmesi, önemli verilerin yedeklenmesi gibi işlemler bakım operasyonunu kapsamaktadır.

Factor olarak lisanslı olması kaydıyla işletim sistemlerinizi, ofis ve anti-virüs programları gibi yazılımlarınızın kurulumu, tüm güncel sürücülerin tanıtılması ve yukarıda bahsedilen bakım işlemlerini titizlikle gerçekleştirmekteyiz.

Notebook Tamiri için önemli uyarılar

Notebookunuzu tamir için seçtiğiniz servis yeterli bilgi, donanım ve ekipmana sahip olmayan, kurum yada şahıslar, cihazlara yaptıkları bilinçsiz müdahaleler, arıza tespit metodunda uyguladıkları tak-çıkart- sök dene yöntemleri ile cihazınıza tamiri mümkün olamayacak kalıcı hasarlar vermektedirler. Notebook servisimize tamir için bırakılan bu durumdaki notebookların, onarımları mümkün olmamakta, müşterinin cihazını düşük maliyetle çalışır durumda teslim alma ihtimali de ortadan kalkmaktadır.

Notebook tamirinde seçim neden biz olmalı ?

Servisimize gelen cihazlar, servise giriş yapmadan kayıt altına alınır. Cihazın fiziksel durumundan, yan ekipmanlarına kadar bütün özellikleriyle notebook, servis formuna kaydedilir. Servis numarası verilen cihaz, arıza tespit için servis iş kuyruğuna girer. Servis işlem sırası geldiğinde arıza tespiti yapılır, servis çalışanı tarafından düzenlenen servis raporu, müşteri temsilcisine aktarılır. Müşteri temsilcimiz, cihaz sahibine ulaşarak, arızanın niteliğini, tamir süresini ve onarım maliyetini bildirir. Müşteri tarafından onaylanmasını müteakip, notebook ’un tamiri yapılır. Servis personeli tarafından tamiri biten notebook, gerekli test ve son kontrollerin tamamlanması için kalite kontrol noktasına iletilir. Buradan da onarım onayı alan notebook, müşterinin teslim alacağı ana kadar müstakil kapalı dolaplarımızda bekletilir.

Factor Bilgisayar’ın servis hizmetlerindeki ayrıcalıkları :

 1. Tamir için bırakılan Notebook, adaptörü, çantası ve varsa diğer ekipmanları Sarı plastik etiket ile numaralandırılır. Bu etiketlerdeki yazılar silinmez olup, müşteriye teslim edileceği zaman cihaz üzerinde leke, yapışkan ve iz bırakmama özelliğine sahiptir. Bu etiketler sayesinde cihazınızın ya da parçalarının karışma gibi ihtimali sıfıra indirilmektedir.
 2. Tamir için bırakılan tüm notebookların arıza tespitleri ücretsiz yapılmaktadır. Onarım için onay verilmeyen notebooklar, müşteriye teslim edilir ve KESİNLİKLE ücret talep edilmez.
 3. Tamir için sökülen notebookun parçaları çizilmeyecek, kırılmayacak ve deforme olmayacak şekilde tasarlanmış kapalı kutuya konur ve özel kapalı dolaplarda muhafaza edilir.
 4. Servisimiz 4 Adet TSE Hizmet standardına ve ISO 9001:2000 Hizmet Kalite Belgesine sahiptir. Tüm servis ekipmanlarımız, servis tezgâhlarımız ve aletlerimiz yeni ve 1.sınıf ürünlerden oluşmaktadır.
 5. Servisimizdeki tüm ürün ve cihazlar 1.Dereceden müşteri mesuliyet sigortası kapsamında sigortalıdır. Çalınma, hırsızlık, deprem, sel, yangın vb. durumlara karşı müşterilerimizin cihazları garanti altındadır.
 6. Onarım sonrası Gerçek Garanti’yi veriyor ve arıza durumunda müşterimizi TANIYORUZ.
 7. Notebook Tamiri konusunda 2000 senesinden günümüze kadar aralıksız faaliyet gösteren firma olma özelliğimizi gururla taşıyor, tecrübelerimizi, kaliteli onarım ve yüksek tamir oranı ile müşterilerimize sunuyoruz.
 8. Ücretsiz arıza tespitinin yanı sıra, tamiri yapılan cihazların gidiş kargo ücretlerini biz ödüyoruz.
 9. Orijinal yedek parça ve Servis desteği ile Tam Destek Sağlıyoruz.

Notebook servisimizde yaptığımız işlerden bazıları.

 • Laptop Lcd ve Led ekran tamiri, değişimi
 • Laptop Ram değişimi, ram eklenmesi, ram upgrade
 • Laptop Harddisk değişimi
 • Laptop Anakart tamiri, değişimi
 • Laptop Bios yazılımı update edilmesi
 • Laptop Elektronik kart parçaların onarımı
 • Laptop Lcd ekran inverter tamiri, değişimi
 • Laptop Optik okuyucu, sürücü Cdrom, Dvdrom, Dvd-Writter, tamiri, değişim
 • Laptop Adaptör tamiri, onarımı
 • Laptop Ekran kartı tamiri, vga tamiri, değişimi
 • Laptop İşlemci değişimi, cpu değişimi, upgrade edilmesi
 • Laptop Usb, Seri, Paralel, lpt port, Network, Ses, Pcmcia vs port tamiri
 • Laptop Klavye tamiri, değişimi, eksik olan tuşların tamamlanması
 • Notebook Şifre kırılması, Bios şifresi kırılması, şifre çözülmesi
 • Laptop Parça değişimi Harddisk, Ram
 • Laptop Speaker tamiri, onarımı, değişimi
 • Laptop Harddisk yedekleme, hdd, bilgi, data yedekleme
 • Laptop işletim sistemi kurulumu ve recovery
 • Laptop Virüs temizlemesi, virüs taraması, trojan taraması
 • Laptop Sürücülerinin yüklenmesi, güncellenmesi
 • Laptop Driverları’nın yüklenmesi, güncellenmesi.
Sorununuz Varsa
     Çözümünüz Bizde
Uzaktan Yardım
     Programını İndirin
Uzaktan Yardım
   
Servisteki ürününüzü
buradan takip edin
Yeniliklerden
     Haberdar Olun



apple acer asus ben-q casper compaq dell fujitsu hp IBM lenovo LG samsung toshiba sony vaio