Şirket Profili

Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik kameraları birçok bileşenden meydana gelmektedir. Bu bileşenleri detaylı olarak anlatmadan önce güvenlik kameraları çeşitleri hakkında bilgi vermekte yarar görüyorum;

Güvenlik kamerası çeşitleri sabit CCD güvenlik kameraları, dome tipi CCD güvenlik kamerası, speed dome güvenlik kamerası, IP CCD güvenlik kamerası, gizli kamera başlıkları altında beş ana kategoriye ayrılabilir.

Sabit Güvenlik Kameraları

Sabit güvenlik kameraları (bazen box kamera olarakta anılabilirler) herhangi bir yöne otomatik olarak döndürülemeyen kameralardır. Bu tip kameralar opsiyonel olarak mobilize edilmek istendiğinde pan-tilt üniteler kullanılarak hareketli hale getirilebilir.

Dome Tip Güvenlik Kameraları

Dome tipi kameralar tıpkı sabit kameralarda olduğu gibi herhangi bir hareket kabiliyeti olmayan, baştan ayarlandığı noktayı sabit izleyebileceğiniz kameralardır. Dome tabirinin sebebi kubbeye benzer şeklinin olmasıdır. Dome kameralar lensleri üzerinde olduğu için ayrıca lens gerektirmezler ve bu yüzden genellikle daha ekonomiktirler.

Speed / Slow Dome Güvenlik Kameraları

Speed / slow dome kameralar görsellik olarak sabit dome kameralarla aynı görüntü tipine sahiptirler. Ayırt edici özellikleri arasında daha büyük olmaları ve hareketli olmaları bulunur. Merkezde bulunan operatör tarafından otomatik / manuel olarak sağa, sola, yukarı ve aşağıya döndürülebilirler. Buna ek olarak istenilen noktaya zum yapabilme imkanları bulunur. Bu tür kameralar günümüzde ortalama olarak optik olarak 35x zum yapabilirler.

IP Güvenlik Kameraları

IP güvenlik kameraları sabit, dome, speed/slow dome şeklinde olabilirler. Basitçe diğer kameralardan farkı bir ağa katılabilir olmalarıdır. Kurulum ve genişleme olarak büyük kolaylıklar sağlayan bu teknoloji sayesinde kameralar kendi üzerlerine kayıt alabilir, bağlı olduğu ağdan rahatça izlenebilir, dilediğiniz noktaya taşınabilir ve rahatça çalıştırılabilir hale gelmiştir.

Gizli Güvenlik Kameraları

Uzun süredir casus filmlerinde görmeye alışık olduğumuz kameralar sektörde PIR sensörü, gaz dedektör, tükenmez kalem şekillerinde olabilir. Duvar arkalarına, küçük deliklere, kapı aralıklarına saklanabilecek "pinhole" tipi kameralarda bulunmaktadır. Asıl amaçları izlenilen kişilerin farketmemezi olan kameralar dadı izleme, iş yeri güvenliği gibi noktalarda sık sık kullanılmaktadır.

CCTV Kameralar ve Kullanım Alanları

Renkli CCTV Kameraları

Alışveriş merkezleri, mağazalar, marketler, döviz büroları gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu, ışık oranlarının da gözle görülebilir seviyede veya fazla olduğu mekanlarda kullanılır. Burada amaç kişiyi renk ve kıyafetlerine göre tespit etmek, ürün takibini ve reyonları renklerine göre ayırt edebilmektir. Bu nedenle halka açık yerlerde renkli sistemlerin kullanılmaktadır.

Siyah & Beyaz CCTV Kameraları 

Daha ağırlıklı dış alan gözetimi, garaj, depo gibi loş alanlarda kullanılır. Ek olarak istenirse renkli kameraların kullanılabileceği bütün alanlarda kullanılabilir. Siyah & Beyaz kamera sistemleri renk ayrımı ihtiyacı hissetmediğinden dolayı renkli sistemlere oranla daha az ışığa ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden ışık oranının az olduğu noktalarda Siyah & Beyaz kameralar tercih edilir.

Gündüz & Gece (Day & Night) ve Gece Görüşlü (IR) Kameralar

Adındanda anlayabildiğimiz gibi gündüzleri renkli, hava kararmasından veya ışık seviyesinin belli bir Lux değerinin altına düşmesinden sonra siyah & beyaz konumuna geçen kameralardır. Hem iç, hem dış mekan uygulamaları için ideal kameralardır.

Dome ve Kart Kameralar 

Dome kameralar az yer kaplayan yapıdadırlar ve farkedilmesi zor bölgeler ile rahatça kamufle edilebilirler. Yarım bir fanus içinde olan bir yapıları vardır ve montaja hazır haldedirler, doğal olarak ek bir montaj ayağı gerektirmezler. Lensleri kendi üzerlerine takıldır. Varsayılan lens değerleri genellikle 2.8, 3.6 ve 4 mm olarak değişkenlik göstermektedir.

Kart kameralarda ise devre açıkta veya ufak bir kutunun içinde olabilir, bu yüzden hassas cihazlardır. Pinhole ya da normal lensli olarak piyasada bulunabilirler. Gizlilik istenildiği taktirde genellikle bu tip kameralar kullanılır.

Her iki tip üründe genellikle adaptör ile birlikte kullanılır. 

Dome ve kart kameralar genellikle ofis ortamları gibi nem, su, toz vb. dış etkenlerin az olduğu bölgelerde kullanılmaktadır.

Speed / Slow Dome Kameralar 

Fanus içinde hareket etme özelliği bulunan, alternatif oranlarda optik ve dijital zum oranlarına sahip olan kameralardır. Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte daha küçük hale gelmeye başlamış, estetik görünümlü kameralardır. 

Özellikle alışveriş merkezleri, mağazalar, süper market zincirleri gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu alanlarda kullanılmaktadır.

Programlanabilir yapıları ile hareket noktaları belirlenebilir, manuel olarak uzaktan kumanda cihazları ile hareket ettirilebilirler. Ayrıca belirli noktalara sabitlenmiş ve zumlanmış görüntü pozisyonları önceden ayarlı (preset) olarak hafızaya yüklenebilmekte ve istenilen kamera otomatik olarak bu önceden ayarlı pozisyonlara getirilebilmektedir.

Sabit Kameralar

Hem renkli, hemde siyah & beyaz olarak kullanılan bu kameralar kullanıcıların piyasada en çok gördükleri ve bildikleri güvenlik ürünleridir. Her mekan için teknik detaylara uygun ürün yelpazesine sahiptirler. Cihaz kasasının caydırıcı olması sebebiyle banka, döviz büroları gibi yüksek güvenlik gerektiren alanlarda tercih edilirler.

Gerekli ayarlara ulaşabilmek için kameranın yanı sıra ortam koşullarına uygun lens (otomatik, sabit, manuel iris), kamera ayağı ve/veya muhafazası gibi ek parçalar gerekmektedir.

Sorununuz Varsa
     Çözümünüz Bizde
Uzaktan Yardım
     Programını İndirin
Uzaktan Yardım
   
Servisteki ürününüzü
buradan takip edin
Yeniliklerden
     Haberdar Olunapple acer asus ben-q casper compaq dell fujitsu hp IBM lenovo LG samsung toshiba sony vaio